Menu Zamknij

Jak przygotować się do remontu na działce?

czerwony kontener obok słoneczników

Coraz cieplejsza pogoda w sezonie letnim przyciąga na działki rekreacyjne co roku większą liczbę działkowiczów. Statystycznie z powodu rosnących na świecie cen coraz chętniej spędzamy urlopy w kraju niż za granicą. Najczęstszym kierunkiem wakacji okazują się domki letniskowe i altanki rekreacyjne na uboczu miasta, zamiast piaszczystych plaż w hiszpańskiej Maderze. Wiele polskich rodzin przymierza się do zakupu działki ROD, jeżeli jeszcze takiej nie posiadają. Niektórzy decydują się na zakup pustego kawałka ziemi i budują domek od zera, a inni zakupują działki z już istniejącą zabudową. Niestety w tym drugim przypadku często okazuje się, że remont altanki działkowej jest niezbędny. Te działki przeznaczone na sprzedaż są zazwyczaj zaniedbanymi postkomunistycznymi strukturami, a te najpiękniejsze i najbardziej okazałe budowle z reguły są trzymane na własny użytek. W większości przypadków będzie więc trzeba przeprowadzić gruntowny remont domku na działce ROD. Każdy chciałby przecież spędzać urlop w komfortowych warunkach i w ładnie zaprojektowanym ogrodzie, a nie w walącej się ruderze z chwastami zamiast kwiatów. Niestety nieodłącznie wiąże się to z dodatkowymi kosztami, chociażby poprzez wywóz odpadów remontowych. W tym artykule postaramy się jak najlepiej podpowiedzieć Państwu jak przygotować się do remontu na działce.

Wywóz odpadów po remoncie dachu

Jak wspomnieliśmy już we wstępie, największe koszty, kiedy zdecydujemy się na remont domku na działce może wygenerować wywóz odpadów. Najwięcej za utylizację śmieci zapłacimy w przypadku, kiedy chcemy wyremontować stary przeciekający dach z papy. Odpady smoliste są trudne i kosztowne w recyklingu. Możliwe jest przetworzenie ich na surowce wtórne, jednak jest to pracochłonny proces, co niestety przekłada się to na wyższe ceny kontenerów na odpady. Może być jednak gorzej – jeżeli pokrycie dachowe zawiera azbest (popularny dawniej eternit), niezbędne będzie skorzystanie z usług fachowców, którzy zajmują się utylizacją materiałów niebezpiecznych, ponieważ zawiera on szkodliwe substancje. Bez względu na wszystko warto jednak zadbać o nieprzemakalne zadaszenie, ponieważ przeciekający sufit może wygenerować znacznie większe koszty niż jego remont. Możemy w ten sposób uniknąć zagrzybienia ścian czy zgnicia mebli. Dlatego remont domku na działce powinniśmy zacząć właśnie od dachu.

Wywóz śmieci po remoncie altanki

Jeżeli jednak nie zdążyliśmy z remontem dachu, a przeciekający dach uszkodził ściany i meble, musimy liczyć się z gruntowną przebudową całej altanki. Jeżeli nasz domek letniskowy zbudowany jest z drewna, nie obejdzie się bez wyburzenia całości. Niebezpieczne dla zdrowia grzyby i pleśnie łatwo zagnieżdżają się w drewnianych ściankach. Nie ma sensu ich wtedy remontować, najlepiej oddać je do utylizacji. Jeżeli działka nie jest duża, być może obejdzie się bez udziału ciężkiego sprzętu wyburzeniowego, który mógłby mieć problem z dojazdem do naszego ogródka. Możliwa będzie jednak rozbiórka ręczna. Dla sprawnej ekipy budowlanej nie powinno stanowić to problemu. Wywóz drewna z działki niestety nie należy do najtańszych. Najbardziej opłacalne będzie zamówienie kontenera na odpady zmieszane. Będziemy mogli dorzucić wtedy stare wyposażenie altanki takie jak zabudowa kuchenna, armatura łazienkowa i inne odpady wielkogabarytowe. Nie będziemy też musieli martwić się o ewentualną segregację, jeżeli wewnątrz będą elementy z nidy-gips czy pustaków, również będziemy mogli dorzucić je do takiego pojemnika.

Wywóz gruzu po wyburzeniu altanki

Nieco odmiennie sprawa prezentuje się, kiedy nasz domek jest murowany. Nie bez powodu takie konstrukcje są droższe w budowie – są dużo bardziej wytrzymałe. Jeżeli na ścianach zagnieździły się pleśnie i grzyby, możemy je usunąć za pomocą odwiertów i środków grzybobójczych. Domek zbudowany z solidnej ceramicznej cegły powinien mieć dużo lepszą izolację termiczną – być może remont obejdzie się więc bez ocieplania styropianem. Często zewnętrzne ściany wystarczy jedynie otynkować i pomalować, żeby je nieco odświeżyć. Jeżeli jednak zależy nam na innym ulokowaniu ścian bądź nie jesteśmy zadowoleni z właściwości materiału, z którego powstał murowany domek, zawsze możemy przystąpić do wyburzenia. Jeżeli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, może ono okazać się mniej kosztowne od przebudowania istniejącej zabudowy. Kontener na gruz kosztuje dużo mniej niż kontener na odpady zmieszane, pod warunkiem, że gruz jest czysty. Czysty gruz składa się wyłącznie z ceramiki (czerwona lub żółta cegła, porotherm) lub betonu (płyty betonowe, lastryko). Takie materiały jak nida-gips, silka, żabinka (białe cegły), suporeks (gazobeton, ytong) czy pustaki szlakowe to nic innego jak mieszane odpady budowlane, za utylizację których zapłacimy więcej.

Wywóz ziemi po wykopaniu szamba

Kolejnym kosztem, na który powinniśmy się przygotować jest wywóz ziemi po wykopaliskach. Podczas projektowania ogrodu, może okazać się, że zalegającej ziemi będzie więcej niż przypuszczaliśmy. Poza rzeczą oczywistą, jaką powinno być wykopanie szamba, należy jeszcze przemyśleć zainstalowanie przydomowej oczyszczalni ścieków w celu zaoszczędzenia na zużyciu wody oraz wkopanego w ziemię kompostownika, żebyśmy mieli gdzie wrzucać odpady zielone. Jeżeli zamierzamy wyposażyć altankę w podziemną piwnicę albo planujemy budowę basenu, będziemy musieli liczyć się z wywozem wielu ton ziemi. To, ile kosztuje wywóz ziemi z działki zależy od jej ilości. Za duży kontener na ziemię zapłacimy wielokrotnie więcej niż za mały pojemnik. Oczywiście warto wykorzystać część wykopanej ziemi, żeby wyprofilować przy jej pomocy pagórki i wyrównać teren w niektórych miejscach. Niestety jednak nie jesteśmy w stanie zutylizować w taki sposób całego urobku. Możemy oczywiście pójść po linii najmniejszego oporu i zamiast szamba zamówić na przykład toaletę przenośną, ale takie rozwiązanie sprawdza się wyłącznie w przypadku krótkich weekendowych pobytów na działce. Jeżeli zamierzamy spędzić większość lata na ogródku działkowym, warto zadbać o swój komfort i zaprojektować swoją altankę od A do Z.

kontener budowlany podstawiony na działkę rekreacyjną

Wywóz odpadów zielonych z działki

Bardzo ważną kwestią podczas przygotowywania remontu ogródka działkowego jest zaplanowanie miejsca, w którym będziemy utylizować odpady zielone. W poprzednim akapicie wspomnieliśmy o kompostowniku. Jest to urządzenie, do którego można wrzucać odpady biodegradowalne takie jak ścięte kwiaty, chwasty, gałązki, skoszoną trawę, zebrane liście oraz odpady kuchenne (resztki żywności pochodzenia roślinnego, obierki warzywne i owocowe, skorupki jaj i fusy po kawie). Kompostownik to obowiązkowe wyposażenie każdej działki ROD. Może on być wkopany w ziemię, można zbudować go samodzielnie bądź zakupić gotowe już urządzenie wolnostojące. Najczęściej zbudowany jest z desek bądź z tworzywa sztucznego z otworami na powietrze. W kompostowniku zachodzi naturalny rozkład odpadów, należy więc zapewnić zgromadzonym tam biomasom dostęp do tlenu i wilgoci, a przy tym należy utrzymywać w nim wysoką temperaturę, żeby rozkład przebiegał sprawnie i szybko. Jeżeli zbudujemy kompostownik poprawnie, uzyskamy z niego drogocenną próchnicę, bogatą w składniki odżywcze, które będą nam potrzebne do pielęgnacji ogródka. Niestety, jednak jeżeli dopiero zakupiliśmy pustą działkę rekreacyjną, z reguły jest ona bardzo zarośnięta. Żeby rozpocząć budowę altanki, a później kompostownika, najpierw należy oczyścić teren z odpadów zielonych, gałęzi i kamieni. Nie będziemy wtedy mieli innego wyjścia, będziemy musieli zamówić kontener na odpady zielone. Tylko z pomocą profesjonalnej firmy wywieziemy odpady biodegradowalne w tak dużych ilościach.