Menu Zamknij

Utylizacja nietypowych odpadów

czerwony kontener na budowie domu

Utylizacja odpadów to zagadnienie, które dotyczy wszystkich ludzi na świecie. Choć większość z nas ma na co dzień do czynienia z typowymi odpadami jak metale i tworzywa sztuczne, papier i makulatura lub szkło białe i kolorowe, to od czasu do czasu zdarza się nam zastanowić, jak pozbyć się nietypowych śmieci. Kiedy w naszym samochodzie padnie akumulator i stajemy przed koniecznością zakupu nowego, w naszej głowie może zrodzić się pytanie; co zrobić ze starym akumulatorem? Kiedy robimy porządki w domowej apteczce i zauważymy, że część leków jest przeterminowana, możemy zastanawiać się co z nimi zrobić. Kiedy przeprowadzamy remont kuchni, skujemy kafelki oraz wymieniamy zabudowę kuchenną, zaczynamy szukać rozwiązań, aby pozbyć się takich nietypowych odpadów. W tym artykule postaramy się wyjaśnić Państwu jak radzić sobie w takich sytuacjach i do jakich instytucji należy się zwrócić, żeby zapewnić sobie sprawny wywóz śmieci.

Jak pozbyć się odpadów komunalnych?

Większość śmieci, które wytwarzamy w gospodarstwach domowych, możemy wrzucać do kolorowych pojemników na odpady, w które powinniśmy być zaopatrzeni na naszych posesjach. Są one wywożone zgodnie z harmonogramem przez firmy, które wygrały przetarg w danej gminie nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie. Pozbędziemy się w ten sposób metali i tworzyw sztucznych (żółte pojemniki), papieru i makulatury (niebieskie pojemniki), szkła białego i kolorowego (białe lub zielone pojemniki), odpadów biodegradowalnych (brązowe pojemniki) i odpadów komunalnych (czarne lub srebrne pojemniki). Taki system selektywnego zbierania odpadów komunalnych znacząco usprawnia proces recyklingu i sprawia, że opłata za wywóz śmieci jest niższa. Najwięcej zyskuje jednak środowisko. Jego ochronę i dbałość o czystą przyrodę dla przyszłych pokoleń możemy rozpocząć sami w naszych domach.

Jeżeli dysponujemy większą ilością odpadów komunalnych, które nie mieszczą się w przydomowych koszach na śmieci, możemy oddać je do najbliższego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK/gratowisko). W takich miejscach są one odbierane za darmo, pod warunkiem, że nie zalegamy z opłatą śmieciową oraz że śmieci pochodzą z gospodarstwa domowego, a nie na przykład z prowadzenia działalności gospodarczej. Planując transport odpadów do takiego punktu, powinniśmy zadbać również o odpowiednią selekcję surowców wtórnych. PSZOKi nie przyjmują odpadów zmieszanych. Opiera się to na podobnych zasadach jak segregacja w naszych domach. Jeżeli wytworzymy śmieci komunalne w związku z prowadzeniem biznesu, należy skorzystać z usług firm prywatnych, na przykład takich, które podstawiają kontenery na różne odpady.

Co zrobić z odpadami zielonymi?

Część odpadów zielonych możemy wrzucać do brązowych pojemników, w które powinny być wyposażone wszystkie prywatne nieruchomości. Jeżeli jednak mamy duży dom jednorodzinny z ogrodem, drzewkami owocowymi, żywopłotem i zadbanym trawnikiem lub posiadamy działkę rekreacyjną, na której uprawiamy warzywa, standardowe kosze na odpady ulegające biodegradacji mogą okazać się niewystarczające. Najlepszym rozwiązaniem w takich przypadkach, jest zainstalowanie własnego kompostownika. Jest to nieskomplikowane urządzenie, zbudowane zazwyczaj z drewna. Pod wpływem tlenu, wilgoci oraz temperatury odpady zielone zgromadzone w kompostowniku ulegają biodegradacji, czyli naturalnemu rozkładowi. W ten sposób zalegające odpadki zamieniają się w pożyteczny nawóz, składający się z próchnicy. Możemy w ten sposób użyźnić glebę w swoim ogródku, a nadmiar sprzedać na portalach ogłoszeniowych.

Innym rozwiązaniem, jeżeli posiadamy odpady zielone, jest ich utylizacja w profesjonalnej biokompostowni, gdzie odpady biodegradowalne również zamieniane są w nawóz, a dodatkowo za ich pomocą wytwarzana jest energia cieplna i elektryczna. Takie rozwiązanie jest szczególnie przydatne, kiedy mamy odpady, które zbyt długo rozkładałyby się w domowym kompostowniku takie jak drewno nieimpregnowane, duże gałęzie i krzewy oraz pnie drzew. W celu skorzystania z takiej usługi powinniśmy zamówić kontener na odpady zielone w firmie, która się w tym specjalizuje.

Kiedy wystawiać odpady wielkogabarytowe?

Najczęstszymi odpadami, które mamy do wywozu, a można uznać je za nietypowe, ponieważ nie wytwarzamy ich na co dzień, są odpady wielkogabarytowe. Pod tym pojęciem kryją się wszystkie śmieci, które objętościowo zajmują dużo miejsca i składają się z wielu materiałów na przykład:

  • Zużyty sprzęt elektroniczny (telewizory, monitory, głośniki)
  • Zabudowa z mebli (szafki, szuflady, komody)
  • Artykuły gospodarstwa domowego (pralki, lodówki, kuchenki)
  • Gabaryty (stoły, krzesła, tapczany)

Jeżeli zamierzamy zutylizować tego rodzaju odpady, mamy dwie możliwości. Pierwszym sposobem na pozbycie się gabarytów, jest skorzystanie z wywozu zapewnionego przez gminy w ramach opłaty śmieciowej. Zgodnie z harmonogramem, raz bądź dwa razy do roku ustalana jest trasa Mobilnego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, który znany jest również pod nazwą “gratowóz”. Przejeżdża on w okolicy wszystkich gospodarstw, w których powstają odpady komunalne i w odpowiednim terminie złożyły deklarację śmieciową. Zbiera wszystkie wyżej wymienione odpady wystawkowe.

Problem pojawia się w momencie, w którym przeprowadzimy przemeblowanie i zalegają nam odpady wielkogabarytowe, a najbliższy wywóz za pomocą gratowozu odbędzie się na przykład dopiero za pół roku. Takie śmieci jak urządzenia elektryczne zajmują bardzo dużo miejsca i są przez to kłopotliwe w magazynowaniu. Z rozwiązaniem mogą przyjść firmy prywatne, które podstawiają duże kontenery na gabaryty (o pojemności nawet 8m3, 14m3 i 40m3), które możemy zamówić w każdej chwili i pozbyć się zalegających odpadów.

Gdzie oddać odpady poremontowe?

Podczas przeprowadzania remontów najczęściej wytwarzanym odpadem, który możemy uznać jako nietypowy jest gruz budowlany. Do tego rodzaju odpadów zaliczamy ceramikę (płytki glazurowe, porcelanową armaturę i sanitariaty, cegły klinkierowe), beton (płyty chodnikowe, kostkę brukową, skute fundamenty) i czysty piasek lub ziemię (bez odpadów zielonych, korzeni i darni). Zazwyczaj są to odpady bardzo ciężkie, które sporo ważą, dlatego nie wrzucimy ich do bagażnika samochodu i nie wywieziemy własnoręcznie, jeżeli nie posiadamy odpowiedniego sprzętu. Do wywozu gruzu potrzebne są specjalne kontenery o wysokiej wytrzymałości. Można je zamówić w firmach oferujących wywóz odpadów budowlanych. Dostępne są różne rozmiary, od najmniejszych 1,7m3 do olbrzymów 16m3 zapewniających odbiór odpadów z największych rozbiórek budynków.

Kolejną kategorią odpadów budowlanych, są zmieszane śmieci remontowe. Materiałów budowlanych nie przewieziemy do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Po pierwsze, nie przyjmują tam odpadów mieszanych, a po drugie – najczęściej takie śmieci pochodzą z prowadzenia działalności gospodarczej (na przykład wytworzyła je firma remontowa podczas przebudowy naszego domu). W takich przypadkach musimy zamówić kontener na śmieci budowlane. Utylizacji w ten sposób można poddać styropian, farby, kleje, tapety, a nawet tak nietypowe odpady, jak wełna mineralna, wata szklana i papa.

W jaki sposób utylizować odpady niebezpieczne?

Na terenie naszych nieruchomości często znajdują się różnego rodzaju odpady niebezpieczne, a my nie zdajemy sobie z tego sprawy i wrzucamy je do standardowego zbiornika na odpady komunalne. To błąd ze szkodą dla środowiska naturalnego. Kiedy robimy porządki i natrafimy na starą apteczkę, w której znajdują się antybiotyki przepisane nam przez lekarza kilka lat temu na chorobę, jednak nie wykorzystaliśmy ich całkowicie lub kiedy znajdziemy w domu inne przeterminowane leki, bądź po prostu takie, które nie są nam już potrzebne, nie powinniśmy tak zwyczajnie wyrzucać ich do śmietnika. W niemal każdej aptece ogólnodostępne są specjalne pojemniki na tego rodzaju odpady medyczne. Wystarczy, że zabierzemy stare leki ze sobą, kiedy pójdziemy kupować nowe.

Podobnie sprawa wygląda, jeśli chodzi o stare baterie. Najczęściej wyrzucamy je bezmyślnie do śmietnika i wymieniamy na nowe. Nie powinniśmy jednak postępować w taki sposób. W większości większych sklepów, a już na pewno w marketach budowlanych, znajdują się pojemniki na zużyte baterie, dlatego powinniśmy je zbierać i wyrzucać je w miejscach do tego przeznaczonych. Nieco odmiennie sprawa wygląda w przypadku akumulatorów samochodowych, ponieważ jest to ściśle regulowane przez prawo. Jeżeli trzymamy w garażu stare akumulatory i nie mamy zamiaru kupować nowych, bo ich nie potrzebujemy, możemy zawieźć je na najbliższy skup złomu i otrzymamy za nie niemałe pieniądze. Jeżeli potrzebujemy nową baterię, to zabierzmy starą do sklepu, możemy wymienić wtedy akumulator na nowy i dostaniemy za niego sporą zniżkę.

wykres rodzajów odpadów
Fot. Analiza ilości (w tonach) wytwarzanych odpadów komunalnych w jednej z gmin powiatu poznańskiego (gmina Skoki).

Jak utylizować odpady nietypowe?

Często jednak zdarza się, że mamy odpady tak nietypowe, że ciężko je gdzieś zakwalifikować. Firmy, które podstawiają kontenery na odpady zielone, gabaryty, gruz i śmieci, takie jak nasza, zazwyczaj zapewniają również odbiór nietypowych odpadów. W naszej firmie oddacie za pomocą kontenerów takie odpady jak:

  1. Trawa syntetyczna
  2. Guma (w tym opony)
  3. Szkło zbrojone, hartowane

Jeżeli natomiast dysponujemy niebezpiecznymi odpadami budowlanymi, takimi jak eternit czy subit, powinniśmy skorzystać z innych zakładów, specjalizujących się w odbiorze jednego konkretnego typu odpadów. Podobnie sprawa wygląda, gdy mamy specyficzne materiały, takie jak odpady medyczne, weterynaryjne bądź odpady rolnicze. Na rynku istnieje wiele firm prywatnych, które odbiorą za opłatą śmieci z danej kategorii, ponieważ mają do tego niezbędny sprzęt i wyposażenie dla swoich pracowników (na przykład ubrania ochronne).