Menu Zamknij

Jak uczyć dzieci prawidłowej segregacji odpadów?

dzieci uczące się segregacji odpadów w przedszkolu

Wychowanie dzieci to prawdopodobnie jedno z najważniejszych wyzwań, z jakimi przyjdzie nam się w życiu zmierzyć. Jednym z aspektów wychowawczych jest edukacja. Od najmniejszych lat powinniśmy uczyć nasze dzieci co wolno, czego nie wolno, jak należy postępować, jak nie należy się zachowywać oraz jak radzić sobie w codziennych sytuacjach. Jednym z najważniejszych zagadnień edukacyjnych jest szeroko pojęta ekologia i recykling odpadów. W dobie postępującego globalnego ocieplenia oraz powiększającego się zaśmiecenia naszej planety powinniśmy przywiązywać szczególną uwagę do edukacji w kierunku prośrodowiskowym. To przecież od przyszłych pokoleń, czyli od naszych dzieci, będzie zależał wygląd środowiska naturalnego wokół nas. To nasze dzieci będą w przyszłości walczyły o ochronę przyrody, być może niektórzy zostaną ekologami lub naukowcami przyczyniającymi się do przywrócenia Ziemi odpowiedniego klimatu.

Nauka poprzez zabawę

Najlepszym sposobem na naukę dla najmniejszych maluchów do wieku szkolnego 3-7 lat jest kreatywna zabawa. Kiedy dzieci będą czerpać przyjemność z nauki, będą przystępowały do niej częściej i chętniej. Dla najmniejszych dzieci nie ma sensu przeprowadzać wykładów i zmuszać ich do nauki. Najlepiej pokazać im, że segregowanie śmieci może być dobrą zabawą. Tym dzieciom, którzy bawią się w plac budowy możemy zbudować z klocków kontenery na gruz, do których będą wrzucać klocki rozbierając zbudowany wcześniej budynek przy pomocy zabawkowej koparki. Przyszłym ekspertom od gotowania możemy do zabawy w kuchnię dołożyć mini worki na odpady, do których będą wrzucać udawane resztki kuchenne. Dla wszystkich dzieci odpowiednie będą puzzle w kolorach odpadów selektywnych (niebieski, zielony, żółty, biały i szary), które będą przedstawiały różne rodzaje odpadów w dziecięcej odsłonie.

W dzisiejszych czasach, w których lalki barbie i samochodziki zabawkowe zastąpiły telefony komórkowe i komputery, możemy wykorzystać postęp technologiczny, puszczając naszym dzieciom bajki i programy o charakterze edukacyjnym, a nie tylko rozrywkowym. W popularnych serwisach internetowych zajmujących się streamingowaniem treści audio-wideo dostępnych jest mnóstwo przeróżnych propozycji począwszy od piosenek, bajek, wierszyków aż po pełnometrażowe filmy dla najmłodszych. Zamiast puszczać więc dzieciom w kółko te same programy, możemy pokazać im coś z czego wyniosą jakąś wartość, która przyda się im w późniejszym życiu i przyczyni się do polepszenia środowiska naturalnego w naszej najbliższej okolicy.

dzieci przy specjalnych pojemnikach do segregacji odpadów

Nauka w praktyce

Dzieci to tak naprawdę mini-wersja nas samych. Nie tylko dziedziczą one nasze geny, przez co wyglądają i zachowują się podobnie. Maluchy zawsze naśladują swoich rodziców, biorą ich za wzór i przejmują ich nawyki, zwyczaje, zachowanie i przyzwyczajenia. Dlatego tak ważne jest, abyśmy byli dla naszych milusińskich pozytywnymi wzorami do naśladowania. Nie wyrzucajmy w ich obecności papierków byle gdzie (choć tak naprawdę w ogóle nie powinniśmy tak postępować), wrzucajmy przy nich odpowiednie odpady do odpowiednich pojemników, a nawet możemy poprosić dzieci, żeby same wrzuciły właściwy rodzaj śmieci do właściwego kosza – pokażmy im, że plastikowe butelki wrzucamy do żółtych śmietników, a szklane do zielonych. Dzieci bardzo łatwo kojarzą kolory, potrafią też po dotyku i wyglądzie rozpoznać czy dany przedmiot wykonany jest ze szkła, czy z plastiku, więc nie powinny mieć problemu z podstawową segregacją odpadów. Nauczmy dzieci zgniatać butelki i odkręcać zakrętki, to będzie dla nich super zabawą.

Abyśmy mogli uczyć nasze dzieci prawidłowej segregacji śmieci, powinniśmy najpierw sami zgłębić temat recyklingu odpadów. Dzieci często zadają trudne pytania, na które nie znamy odpowiedzi. Jeżeli więc chcielibyśmy rozpocząć z nimi naukę selekcji odpadów, weźmy się najpierw za do edukowanie, żeby nie zaskoczyło nas żadne pytanie. Przy okazji jak dzieci podrosną, będziemy mogli tłumaczyć im coraz trudniejsze zagadnienia związane z odzyskiwaniem odpadów i będziemy mogli wytłumaczyć im dlaczego to takie ważne.

Akcje edukacyjne

W celu lepszego dokształcania naszych dzieci w zakresie wiedzy z dziedziny prawidłowego sortowania odpadów, jako rodzice powinniśmy zadbać nie tylko o nauczanie domowe, ale również powinniśmy położyć nacisk na placówki oświaty, aby takiej wiedzy uczyli naszych podopiecznych. Możliwe jest organizowanie różnego rodzaju imprez tematycznych, akcji edukacyjnych i kursów dla najmniejszych. Najbardziej popularne jest tak zwane “sprzątanie świata”, gdzie dzieci idą wraz z opiekunami do pobliskich parków lub lasów i w odpowiednim wyposażeniu (jak na przykład rękawiczki i worki) sprzątają śmieci z okolicy. Istnieją jednak również inne formy dokształcania dzieci na temat ekologii, powinniśmy jednak w tym celu skontaktować się dyrekcją przedszkoli, szkół i domów kultury w naszej gminie, aby wspólnie zorganizować tym podobne akcje edukacyjne.