Menu Zamknij

Czym są odpady rolnicze i co z nimi zrobić?

odpady, obierki po warzywach i owocach

Odpady rolnicze dzielą się na dwie główne kategorie, pierwsza z nich to odpady organiczne, pochodzące najczęściej z hodowli zwierząt, z rolnictwa lub z innych źródeł powstawania odpadów zielonych i odpadów komunalnych. Druga kategoria odpadów rolniczych to opakowania po nawozach, po środkach chemicznych używanych w rolnictwie oraz po produktach pochodzenia weterynaryjnego.

Wywóz odpadów rolniczych

Niezwykle ważne jest odpowiednie zagospodarowanie odpadów. Każdy właściciel prywatnej posesji, ma obowiązek segregowania śmieci zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o odpadach. Podstawowy podział śmieci pochodzących z gospodarstwa rolnego kształtuje się następująco:

  1. Zmieszane odpady komunalne – zużyte ręczniki papierowe i chusteczki higieniczne, zatłuszczony papier, odpadki z ryb, mięsa i kości, zużyte zabawki z łączonych materiałów, niedopałki papierosów, itp..
  2. Papier – opakowania z papieru, karton, tektura, gazety, ulotki i czasopisma, zeszyty i książki, torby i worki papierowe.
  3. Metale i tworzywa sztuczne – aluminiowe puszki, zgniecione plastikowe butelki po napojach z zakrętkami, opakowania po produktach spożywczych, środkach czystości i inne wielomateriałowe produkty, folia aluminiowa i czysty styropian opakowaniowy.
  4. Szkło – szklane butelki i słoiki po napojach i żywności, szklane opakowania po kosmetykach.
  5. Bioodpady – odpadki warzywne i owocowe, rozdrobnione gałęzie drzew i krzewów, skoszona trawa, liście, kwiaty cięte i doniczkowe, resztki jedzenia i niezaimpregnowane drewno.

Niestety, dla rolników posiadających odpady z rolnictwa i rozległe gospodarstwa, poza opcją kompostowania, nie ma zbyt wielu możliwości na utylizację dużych ilości bioodpadów. Często jedynym rozwiązaniem jest zgłoszenie się do firmy, takiej jak nasza – podstawiającej kontenery na wywóz śmieci różnego rodzaju. Odbieramy odpady organiczne:

  • Trawę, liście
  • Gałęzie, drewno
  • Darninę, glebę
  • Korzenie, chwasty

Nie odbierzemy natomiast odpadów niebezpiecznych, takich jak padlina i odchody zwierzęce oraz odpady z produkcji i stosowania chemicznych środków ochrony roślin. Nie odbierzemy również odpadów ciekłych (na przykład resztek nawozu).

Kontenery na odpady zielone

Posiadamy wiele rozmiarów kontenerów, odpowiednich zarówno dla małych prac porządkowych na ogródku, jak i dla większych mas odpadów biodegradowalnych. Wszystkie nasze pojemniki są metalowe, dzięki czemu są wytrzymałe i odporne na trudne warunki atmosferyczne. Udźwig auta z kontenerem może wynosić nawet 10 ton, dzięki czemu łatwo wywieziemy nawet największe ilości odpadów.

 

Objętość kontenera

 

 

Cena w PLN brutto

 

 

Zastosowanie pojemnika

 

 

1,7m3

 

 

480,00

 

 

Małe kontenery na działki, małe gospodarstwa i niedużą ilość odpadów do wywozu.

 

 

2,7m3

 

 

580,00

 

 

3,7m3

 

 

680,00

 

 

4,7m3

 

 

840,00

 

 

6m3

 

 

1190,00

 

 

Duże i pojemne kontenery na większą ilość odpadów.

 

 

8m3

 

 

1390,00

 

 

14m3

 

 

2290,00

 

 

Bardzo duży kontener na odpady lekkie do 5 ton.

 

 

18m3

 

 

3400,00

 

 

Bardzo duży kontener na odpady cięższe do 7 ton.

 

 

40m3

 

 

5800,00

 

 

Największy dostępny kontener na odpady lekkie do 10 ton.

 

 

Podano ceny na terenie Poznania i do 20km od jego granic, poza strefą wycena indywidualna.

 

Jeżeli nie wiesz jaki rozmiar pojemnika zamówić, nasz dział utylizacji odpadów chętnie odpowie na wszystkie Twoje pytania. Doradzimy jaki kontener wybrać, podpowiemy co można do niego ładować, a czego nie można i co zrobić z takimi odpadami w dalszej kolejności. Równie chętnie odpowiemy na wszelkie pytania związane z rejestracją w Bazie Danych Odpadowych i wystawianiem Kart Przekazania Odpadów.

skrzynia kompostowa z odpadami warzyw

Kompostowanie, to dobry sposób składowania odpadów biodegradowalnych!

Takie odpady jak obierki, skorupki jaj, fusy po kawie, zwiędłe kwiaty i rośliny oraz inne resztki jedzenia pochodzenia roślinnego najlepiej zutylizować w kompostowniku. Wykorzystuje on naturalne procesy rozkładu cząstek organicznych. Na podobnej zasadzie działa zamknięty ekosystem leśny. Opadające na ściółkę liście z drzew rozkładają się i tworzą tak zwaną próchnicę. W późniejszym etapie, ten kompost zostaje ponownie wchłonięty przez drzewa, ponieważ zawiera drogocenne składniki odżywcze i mineralne. Warto więc zastosować podobne rozwiązanie na działce – zamiast płacić za wywóz odpadów, można wykorzystać ponownie odpadki jako nawóz.

Wymagania dotyczące kompostowania odpadów zielonych są jasno określone, ale nie są zbyt rygorystyczne. Większość gmin wspiera i promuje ideę recyklingu odpadów, czasami można nawet z tego tytułu uzyskać dofinansowanie lub zniżkę w opłacie za wywóz śmieci. Najważniejszą zasadą, jaką powinniśmy się kierować podczas montażu kompostownika jest zadbanie o to, by nie utrudniał on życia sąsiadom. Małe zbiorniki do 10m3 powinny znajdować się w odległości większej niż 7,5m od granicy działki, a 15m od domu. W przypadku większych kompostowników do 50m3, należy zachować odległość 30m od domu sąsiada, jednak dystans od granicy działki pozostaje ten sam, co w przypadku mniejszych zbiorników, czyli co najmniej 7,5m.

Podczas kompostowania najważniejsze jest przykrycie, w celu ograniczenia wydobywania się przykrego zapachu rozkładu materii organicznej oraz umożliwiające wzrost temperatury przyspieszającej ten proces. Jednocześnie należy zapewnić kompostowi odpowiednią wentylację, ponieważ dostęp świeżego powietrza jest niezbędny, żeby skutecznie rozkładać odpady.