Menu Zamknij

Kontener budowlany – do czego jest przeznaczony?

szary kontener socjalny z oknami

Czym się różnią poszczególne kontenery?

Pod pojęciem kontener budowlany może kryć się wiele znaczeń. Najczęściej spotykanym typem jest ten, służący do wywozu odpadów. Dostępne są różne rozmiary, w zależności od indywidualnych potrzeb klienta. Można odbierać za ich pomocą rozmaite odpady, począwszy od ciężkiego gruzu i ziemi aż po wielkogabarytowe meble i elektrośmieci. Poza tym, na rynku dostępne są jeszcze kontenery socjalne, biurowe i magazynowe, które mają zupełnie inne zastosowanie. Pomimo tego nazwa “kontenery budowlane” równie dobrze do nich pasuje. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, do czego są przeznaczone i czym różnią się poszczególne kontenery.

Kontener na gruz

Najczęściej spotykanym typem kontenera budowlanego, jest ten przeznaczony na wywóz gruzu. Nasze pojemniki są wykonane z grubej stalowej blachy, odpornej na działalność czynników atmosferycznych oraz na mechaniczne uszkodzenia, na które narażona jest konstrukcja, podczas załadunku ostrych odłamków gruzu. Dzięki solidnemu wykonaniu pomniejsze wypadki na placach budowy (takie jak wjechanie w kontener wózkiem widłowym lub uderzanie narzędziami budowlanymi), nie stwarzają zagrożenia, że pojemnik mógłby zostać uszkodzony. Oczywiście zdarzają się przypadki powstania szkód na przykład przez koparkę, jednak są to marginalne przypadki.

Większość z kontenerów na gruz to tak zwana mulda asymetryczna otwarta. Boczne ściany pojemnika to dwie blachy w kształcie trapezu (na górze prostokątnego, a na dole równobocznego) złączone dłuższym bokiem. Taka budowa ułatwia pracę z kontenerem zarówno kierowcy, ponieważ łatwiej oderwać od ziemi kontener w takim kształcie, żeby załadować go na auto, jak i klientowi i jego pracownikom, którzy będą umieszczać tam gruz. Jedna burta jest obniżana, żeby ułatwić wrzucanie ciężkich kawałków odpadów do pojemnika. Są to kontenery o pojemnościach:

  • 1,7m3
  • 2,7m3
  • 3,7m3
  • 6m3
  • 8m3

Wyjątkiem w ofercie jest jedyny kontener hakowy o pojemności 16m3, który z uwagi na swoją budowę (jest zwyczajnym prostopadłościanem, jego boki to prostokąty) został wyposażony w drzwi, które umożliwiają bezpośredni wjazd do pojemnika z taczką. Ładowanie od góry tak dużego kontenera mogłoby być utrudnione. Jest to pojemnik przeznaczony na najcięższe odpady, posiada on udźwig nawet do 10 ton, dzięki czemu zabierze duże ilości gruzu i ziemi.

Wynajem kontenerów do gruzu służy do wywozu takich odpadów jak:

  1. Ceramika – czerwone lub żółte cegły ceramiczne, płytki glazurowe, porcelanowa armatura i sanitariaty, wyroby i naczynia ceramiczne, dachówki ceramiczne.
  2. Beton – beton czysty, żelbet, kostka brukowa, płytki chodnikowe, skute fundamenty.
  3. Ziemia – ziemia ogrodowa oczyszczona z korzeni, trawy i gliny, piasek budowlany.

Do kontenerów na gruz nie wrzucamy śmieci i materiałów gruzo-podobnych, które nie zaliczają się do ceramiki ani betonu, takich jak płyta kartonowo-gipsowa, cegła silikatowa, suporeks (ytong), cegły szlakowe, żużel, cegły typu żabinka. To są odpady zmieszane, które omówimy poniżej.

Kontener na odpady budowlane

Kontenery do wywozu śmieci nie różnią się od tych na gruz pod względem budowy. Z uwagi na większą objętość śmieci od gruzu, na odpady budowlane dostępne jest więcej rozmiarów. Poza standardowymi 1,7m3-3,7m3 istnieje jeszcze 4,7m3. Z większych pojemności, poza 6m3 i 8m3, dostępny jest dodatkowo pojemnik 14m3. Zamiast hakowego 16m3 mamy możliwość wynajmu kontenerów hakowych o objętości 18m3, a nawet 40m3. Należy jednak wspomnieć o ograniczeniach wagowych dla poszczególnych rozmiarów:

  • 14m3 – 5 ton
  • 18m3 – 7 ton
  • 40m3 – 10 ton

Wywóz śmieci obejmuje utylizację wielu materiałów remontowych. Możemy zastanawiać się, gdy na przykład przeprowadzamy demontaż jakiegoś budynku, czy będziemy mogli umieścić w kontenerze wszystkie odpady rozbiórkowe. W poniższej tabeli umieściliśmy rodzaje śmieci, które odbieramy:

Odpady rozbiórkowe Odpady zmieszane Odpady zielone Inne odpady
  • Gruz ceramiczny
  • Gruz betonowy
  • Silikat, suporeks
  • Szlaka, żabinka
  • Płyta nida-gips
  • Elektrośmieci
  • Gabaryty
  • Styropian
  • Makulatura
  • Złom
  • Drewno
  • Trawa, liście
  • Gałęzie, korzenie
  • Ziemia, glina, piasek
  • Krzewy, drzewa
  • Papa
  • Guma, opony
  • Trawa syntetyczna
  • Spalenizna
  • Tworzywa sztuczne

Nie odbieramy jedynie materiałów niebezpiecznych, takich jak eternit zawierający azbest czy kleik parkietowy z zawartością subitu. Do kontenerów budowlanych na śmieci zmieszane nie wrzucamy również odpadów komunalnych z gospodarstw domowych, z nimi powinniśmy udać się do miejscowego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK)

czarnobiałe zdjęcie kontenera na gruz

Kontener socjalny

Nieco innym rodzajem kontenerów budowlanych są kontenery socjalne i biurowe. Te w przeciwieństwie do omawianych powyżej, nie służą do wywozu odpadów, pomimo iż również najczęściej zaliczamy je do obowiązkowego wyposażenia, w jakie powinien być zaopatrzony każdy profesjonalny plac budowy.

Kontenery socjalne mogą posłużyć jako szatnia dla budowlańców, w której będą mogli się przebrać w ubrania robocze i w której będą mogli schować jakieś swoje przedmioty osobiste. Można je wykorzystać również jako pomieszczenie socjalne dla pracowników, w którym będą mogli wypić kawę, zjeść śniadanie i zapalić papierosa w przerwie od pracy. Takie rozwiązanie na pewno zwiększy komfort naszych podwładnych, którzy będą dzięki temu bardziej wypoczęci, a ich efektywność powinna wzrosnąć. Wypoczęty pracownik, który ma miejsce, żeby godnie się posilić, chętniej i z większym zapałem zabierze się do swoich obowiązków. Robotnik, który zmuszony jest do jadania gdzieś na stercie gruzu, bo pracodawca nie zapewnił mu odpowiednich warunków, nie będzie przykładał się do wykonywanych robót z pełnym zaangażowaniem.

Jeżeli prowadzimy dużą budowę, możemy pokusić się o wynajem kontenera biurowego. Może on podobnie jak kontener socjalny, służyć jako miejsce wypoczynku dla naszych pracowników. Różni się standardem wykończenia, kontenery biurowe z reguły są nowsze, lepiej wyposażone i docieplone. Standardem jest ogrzewanie i klimatyzacja. Największym plusem jest jednak modułowość, kontenery zbudowane są z płyty, możliwe jest więc zamówienie dowolnego układu rozmieszczenia okien, drzwi i elektryczności. Jeżeli będziemy musieli zatrudnić kierownika budowy na pełen etat, naszym obowiązkiem będzie zapewnienie mu odpowiednich warunków do pracy na terenie inwestycji. Może on wymagać wynajęcia właśnie takiego kontenera biurowego.

Kontener magazynowy

Kontenery magazynowe nie służą do wywozu odpadów, mogą za to przydać się do gromadzenia materiałów budowlanych albo jako miejsce, w którym bezpiecznie przechowamy sprzęt budowlany. Zewnętrzne ściany zbudowane są z grubej blachy, która nie jest ocieplana, bo nie ma takiej potrzeby, natomiast skutecznie zabezpiecza ona przed jakimikolwiek próbami kradzieży. Ciężkie metalowe wrota niemal uniemożliwiają włamanie i utratę ubezpieczonego w ten sposób mienia. Istnieje możliwość zamknięcia kontenera na własną kłódkę, a rygle służące do otwierania drzwi, zapobiegają ich wyważeniu. Ewentualny złodziej musiałby wyposażyć się w potężny dźwig HDS i ciężarówkę, gdyby chciał go porwać, co z pewnością by mu się nie opłacało. Kontenery magazynowe zabezpieczają nasz sprzęt i urządzenia przed kradzieżą, ale również zapobiegają uszkodzeniu poprzez wpływ warunków atmosferycznych i innych losowych zdarzeń. Na niejednym placu budowy ktoś wjechał koparką w stos drogocennych materiałów budowlanych dźwig, czyniąc je bezużytecznymi. Wynajęcie kontenera magazynowego może uchronić nas przed poważnymi stratami materialnymi.