Menu Zamknij

Zsyp budowlany – co to jest i do czego służy?

kontener z gruzem

Co to jest zsyp do gruzu i do czego się go wykorzystuje?

Spis treści:

  1. Zsyp budowlany – co to jest?
  2. Gdzie można zastosować rękaw zsypowy?
  3. Zalety stosowania zsypu do gruzu
    1. Zapewnia bezpieczeństwo na budowie
    2. Przyspiesza pracę na budowie
    3. Zapobiega zabrudzeniom i nadmiernemu pyleniu
  4. Jak zbudowany jest rękaw zsypowy?
  5. Montaż rękawa zsypowego krok po kroku

Zsyp budowlany – co to jest?

Zsyp budowlany powinien być stosowany na każdym placu budowy. Podczas trwania budowy domu jednorodzinnego, budynku przemysłowego czy prac dekarskich, wykorzystuje się rękawy zsypowe, które dzięki swojej specjalnej konstrukcji przypominają pionowy tunel. Zsyp do gruzu przydaje się w momencie, kiedy gruz i inne pozostałości po robotach budowlanych muszą zostać usunięte z wyższych kondygnacji budynku. W przypadku prac wykonywanych na ziemi jest swobodny dostęp do kontenerów budowlanych, natomiast budowy i remonty na wysokościach wymagają przetransportowania gruzu i odpadów poremontowych z pięter. Wykorzystując rękaw zsypowy, którym zrzucany gruz wędruje prosto do kontenera, w dużym stopniu ułatwiamy sobie pracę. Lej zsypowy używany jest po to, aby zapewnić komfort i bezpieczeństwo pracownikom budowlanym oraz aby usprawnić i przyspieszyć roboty. Nie ma potrzeby inwestowania w zsyp samodzielnie. Można skorzystać z usług naszej firmy i wyposażyć się w rękaw zsypowy poprzez wynajem.

Gdzie można zastosować rękaw zsypowy?

  1. Najbardziej oczywistym wykorzystaniem rękawa zsypowego jest wspomniana budowa. Kontener na gruz podstawiamy bezpośrednio pod rękaw, dzięki czemu odpady budowlane wpadają do niego, ułatwiając logistykę przenoszenia śmieci i sprawny wywóz gruzu. W niektórych przypadkach wyłącznie rękaw zsypowy umożliwia usuwanie zbędnych odpadów, ponieważ jest jedyną efektywną metodą na szybkie składowanie gruzu. Dzieje się tak gdy remont ma miejsce na wysokim piętrze w bloku.
  2. Plac budowy nie jest jedynym miejscem, gdzie może stosować rękaw budowlany. Dzięki wytrzymałej konstrukcji z powodzeniem sprawdza się w kopalniach do zsypywania urobku oraz do transportu pionowego węgla. Materiał, z którego jest zbudowany, umożliwia zsypywanie bardzo twardych i ciężkich materiałów. Utrzymany porządek podczas zsypywania węgla zachęca do stosowania rękawa nie tylko przez przedsiębiorców, ale także osoby prywatne.
  3. Przemysł spożywczy to ostatnia branża, o której można pomyśleć w kontekście wykorzystania zsypu budowlanego. Nic bardziej mylnego, najwyższej jakości rękawy posiadają odpowiednie atesty i certyfikaty potwierdzające ich zgodność z normą RoHs. Transport pionowy artykułów przeznaczenia spożywczego jest możliwy dzięki użyciu leja zsypowego. W rolnictwie bardzo dobrze sprawdza się podczas transportu zboża.

Zsyp budowlany stosujemy na szeroką skalę w różnych rodzajach przemysłu. Idealnie odnajduje się w miejscach gdzie wymagane jest szybkie przemieszczenie dużej ilości sypkich materiałów znajdujących się na wyższych kondygnacjach. Aby materiał transportowany do kontenera rękawem zsypowym trafił w docelowe miejsce zaleca się zabezpieczyć wylot rękawa siatką. Unikniemy w ten sposób niekontrolowanego spadku materiału oraz ograniczymy rozsypywanie się i pylenie.

kontener na gruz

Zalety stosowania zsypu do gruzu

Kosz zsypowy to nieodłączny element prac budowlanych prowadzonych na dużych wysokościach. Co sprawia, że jest on tak niezbędny w powadzeniu danych robót?

Zapewnia bezpieczeństwo na budowie

Zapobiega niekontrolowanemu rozrzutowi gruzu, zrzucanego z wyższych kondygnacji. Zarówno duże, jak i małe kawałki spadające z dużych wysokości mogłyby stwarzać zagrożenie dla pracowników na niższych piętrach, a nawet osób przechodzących obok miejsca budowy. Niekontrolowane spadanie odpadów budowlanych może powodować uszkodzenia znajdujących się tam urządzeń oraz elementów konstrukcji samego obiektu. Zastosowanie rękawa zsypowego pozwoli wyeliminować rozrzut, a wrzucone do niego odpady i gruz trafią bezpośrednio do pojemnika ustawionego na dole. Budowa rękawa gwarantuje bezpieczne przemieszczanie się gruzu poprzez szczelnie dopasowane elementy.

Przyspiesza pracę na budowie

Innym sposobem pozbywania się odpadów z wysokich kondygnacji jest systematyczne zwożenie ich taczką lub znoszenie wiaderkami. Dane rozwiązanie zalicza się do bardzo nieefektywnych, ponieważ wymaga dużego nakładu czasu oraz siły przez pracowników budowy. Rękaw znacznie przyspiesza oczyszczanie miejsca pracy z odpadów budowlanych, poprzez wyrzucenie gruzu bezpośrednio z taczki do zsypu.

Zapobiega zabrudzeniom i nadmiernemu pyleniu

Gruz jest odpadem, który bardzo mocno się kruszy oraz podczas jego utylizacji wydzielają się duże ilości pyłu, które osadzają się na ścianach oraz innych elementach konstrukcyjnych budynku. Zastosowanie zsypu pozwoli nam uniknąć dodatkowej pracy w postaci sprzątania i porządków poremontowych.

kontener z gruzem

Jak zbudowany jest rękaw zsypowy?

Każdy rękaw zsypowy musi spełniać normy bezpieczeństwa i higieny pracy, przez co produkowane są one z bardzo wytrzymałych i odpornych na uszkodzenia mechaniczne materiałów. Na rynku dostępne są różne rodzaje zsypów, które składają się z wielu elementów bardzo mocno ze sobą połączonych, a każdy z nich posiada podobną budowę. Element zsypowy jest zbudowany w formie leja, gdzie średnica górna jest większa od średnicy dolnej, dzięki czemu zwęża się ku dołowi. Nałożenie pionowe elementów zsypu z odpowiednim mocowaniem za pomocą grubych stalowych łańcuchów powoduje, że otrzymujemy odpowiedniej długości zsyp, który możemy dostosować do naszych potrzeb. Solidny materiał przeznaczony do produkcji rękawa zsypowego jest kluczowy w tym przypadku. Zsyp wykonany jest z tworzywa sztucznego, najczęściej jest to polietylen oznaczany jako PE-HD bądź HDPE. Gwarantuje jego wytrzymałość i odporność na czynniki środowiskowe.

Montaż rękawa zsypowego krok po kroku:

  1. Montaż konstrukcji nośnej
  2. Montaż wciągarki
  3. Montaż elementów rękawa zsypowego

W pierwszej kolejności montujemy konstrukcję nośną, którą mocujemy w otworze okiennym, przy stropach bądź rusztowaniu. Na tak przygotowaną konstrukcję nakłada się specjalną wciągarkę, która będzie służyła wciąganiu elementów na określoną wysokość. Ostatni etap to montowanie poszczególnych elementów rękawa. Długość leja zsypowego można dopasować do swoich potrzeb.

Nie jest to zadanie skomplikowane, jednak do montażu należy podchodzić ze starannością i odpowiedzialnością. Zaniedbanie w tym zakresie może przynieść więcej strat niż korzyści. Źle zamontowany rękaw zsypowy stanowi zagrożenie w miejscu pracy oraz może powodować uszkodzenie elementów zsypu. Aby zamontować zsyp budowlany, nie są wymagane specjalne uprawnienia, należy jednak postępować zgodnie z instrukcją dołączoną przez producenta.