Menu Zamknij

Utylizacja odpadów – co to jest i jak przebiega?

Plastikowe butelki i opakowania przeznaczone do recyklingu

Na czym polega utylizacja odpadów?

Spis treści:

  1. Co to jest utylizacja odpadów?
  2. Po co segregować odpady?
  3. Wywóz i klasyfikacja odpadów
  4. Odpady niebezpieczne
  5. Metody utylizacji odpadów
  6. Jak wykorzystać odpady jako surowce wtórne?
  7. Rozwój technologii przetwórczych

Co to jest utylizacja odpadów?

Utylizacja jest to wykorzystywanie odpadów jako surowców wtórnych do dalszego przerobu. Jest to priorytet gospodarki zarządzania odpadami, co regulowane jest w Polsce zapisami prawnymi – między innymi ustawą z dnia 14 grudnia 2012 o odpadach.

Recykling oraz utylizacja śmieci i późniejsze wykorzystywanie surowców wtórnych są to przede wszystkim kluczowe elementy do zmniejszenia ilości odpadów na ziemi. Większość materiału znajdującego się w śmieciach umożliwia nam ponowne ich zastosowanie i wykorzystanie w produkcji surowców wtórnych. Aby jednak mogły być one wykorzystane muszą mieć odpowiedni stopień czystości – to następuje poprzez sprawne posortowanie i przerób. Odpady możemy przetwarzać na wiele sposobów, najbardziej popularne z nich to: usuwanie, niszczenie lub składowanie niepożądanych produktów, substancji domowych, rolniczych lub przemysłowych. Utylizacja obejmuje spalanie, zakopywanie, składowanie oraz recykling. Podczas utylizacji odpadów istnieje możliwość odzysku energii. Utylizacją odpadów stałych, które nie zostały ponownie użyte lub poddane recyklingowi, jest ich spalenie lub składowanie.

Po co segregować odpady?

W dzisiejszych czasach szczególnie ważna jest świadomość i odpowiedzialność za ekologię i naszą planetę. Ciągłe wyczerpywanie zasobów naturalnych oraz zmiany klimatyczne spowodowały, że efektywne i trwałe zarządzanie odpadami staje się nie tylko bardzo ważne, ale i modne. Każdy z nas bowiem wytwarza ogromne ilości odpadów – istotnym jest, aby te śmieci były odzyskiwane. By tak się stało muszą być zarządzane w sposób profesjonalny i rozsądny. Segregacja odpadów w dzisiejszych czasach jest więc nie tylko modą, ale też i przymusem. Dzielenie odpadów powoduje zmniejszenie zużycia cennych surowców, oszczędzanie energii, ochronę gleby, wód gruntowych i wpływa na emisje trujących gazów oraz ilość ścieków. Segregowanie odpadów ma również wpływ na proekologiczne zmiany w przemyśle – coraz częściej spotykamy się z „dawaniem” drugiego życia produktom np. w postaci produkcji ubrań z odpadów PET. Z kolei praktyczne i bardziej na co dzień odczuwalne korzyści jakie możemy uzyskać z segregacji są to mniejsze opłaty za wywóz odpadów oraz wpływ na powstawanie mniejszej liczby wysypisk.
Wywóz odpadów przez firmę specjalistyczną

Wywóz i klasyfikacja odpadów

Nasza firma oferuje kompleksową utylizację odpadów poprzez wywóz gruzu oraz wynajem kontenerów. Zapewniamy efektywny odbiór odpadów, dzięki czemu redukujemy koszty usuwania problematycznych surowców oraz innych odpadów na terenie firmy lub placu budowy. Posiadamy najnowsze technologie, dzięki którym recyklingowi poddane zostają nawet odpady z kamienia i betonu, a przyjazny dla środowiska system segregacji pozwala szybko i ekologicznie zutylizować odpady. Działamy na terenie całego Poznania i okolic oferując dla Państwa najlepsze usługi, a zgodnie z decyzją środowiskową Prezydenta Miasta Poznania możemy od Państwa odbierać poszczególne odpady:

  • Opakowania: z papieru, tektury, tworzyw sztucznych, drewna, metali, szkła
  • Zużyte opony, kable, gumę
  • Gruz betonowy i gruz ceglany
  • Ceramikę, porcelanę
  • Tynk, tapety, okleiny
  • Drewno
  • Szkło
  • Tworzywa sztuczne
  • Papę
  • Miedź, brąz, mosiądz, aluminium, ołów, cynk, żelazo, stal, cyna oraz mieszaniny metali
  • Glebę, ziemię, kamienie
  • Materiały izolacyjne
  • Zmieszane odpady z remontów, budowy i demontażu
  • Odzież
  • Tekstylia
  • Baterie i akumulatory
  • Zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne
  • Odpady wielkogabarytowe
  • Odpady komunalne nie wymienione w innych podgrupach

Więcej informacji o cenach świadczonego przez nas wywozu gruzu i odpadów znajdą Państwo tutaj.

Odpady niebezpieczne

Odpady niebezpieczne są to odpady, które ze względu na swój skład chemiczny i właściwości stanowią zagrożenie życia i zdrowia dla organizmów żywych oraz powodują zanieczyszczenie środowiska. Powstają one bardzo często w przedsiębiorstwach produkcyjnych, ale możemy je znaleźć również w gospodarstwach domowych. Przykłady odpadów niebezpiecznych to zużyte baterie, leki oraz inne odpady medyczne, zużyte oleje, rozpuszczalniki, środki ochrony roślin, akumulatory, eternit, azbest, rtęć, a także odpady zawierające polichlorowane bifenyle (PCB) i polichlorowane trifenyle (PCT). Jako odpady niebezpieczne możemy również traktować skażony sprzęt, który był używany do produkcji i utylizacji niebezpiecznych śmieci.

Odpadów niebezpiecznych nie należy mieszać między sobą, rozcieńczać. Ich utylizacja musi odbywać się w bezpiecznych, specjalnych warunkach i dokonywana jest poprzez składowanie lub procesy biologiczne, fizykochemiczne i termiczne.

Metody utylizacji odpadów

Śmieci w dzisiejszych czasach stanowią problem globalny i są zagrożeniem dla wody, ziemi, powietrza, ludzi i zwierząt. Jako społeczeństwa nagromadziliśmy niebezpieczną ilość odpadów dlatego też dobierając odpowiednie metody utylizacji musimy je unieszkodliwić dla środowiska zmieniając ich cechy lub odzyskując.

Jako główne metody utylizacji możemy wyróżnić:

  • Składowanie – Pierwsza z przedstawionych tutaj metod, jest to właściwie metoda uzupełniająca z racji tego, że odpady w większości trafiają w miejsca, w których są przetwarzane w gotowe do dalszego wykorzystania materiały. Polega ona na deponowaniu odpadów w miejscach specjalnie do tego wyznaczonych, a śmieci są tutaj składowane selektywnie. Wyróżniamy następujące typy składowisk:

– składowisko odpadów niebezpiecznych

– składowisko odpadów obojętnych (betonu, piasku, ziemi)

– składowisko odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne (często są to składowiska komunalne)

Na składowiskach nie wolno zostawiać odpadów ciekłych, łatwopalnych i żrących, zakaźnych, niezidentyfikowanych, opon o średnicy większej niż 1400 mm i ulegających biodegradacji

  • Termiczne metody utylizacji – Niszczenie odbywa się tutaj w bardzo wysokiej temperaturze mając na celu utlenienie odpadów. W efekcie powstają substancje ciekłe, stałe oraz gazy. Jako plus tej metody podaje się zminimalizowanie zagrożenia substancji zawartych w odpadach.
  • Biodegradacja – Tlenowy lub beztlenowy rozkład odpadów, który zachodzi przy udziale mikroorganizmów. Minusem jest powstawanie dużej ilości metanu.
  • Recykling – Ostatnia z metod jest też ostatnio bardzo modna, ponieważ liczne banery i informacje nawołujące do dbania o ekologię zachęcają nas do segregacji śmieci już w naszych gospodarstwach domowych. Dalszy etap to wywóz tych odpadów i ich przetworzenie. Recykling pozwala zagospodarować odpady, niestety nie mamy możliwości recyklingować wszystkich odpadów, więc nie jest to rozwiązanie dające nam całkowitą skuteczność. Plusem metody jest jej wydajność oraz opłacalność finansowa.

Plastikowe butelki i opakowania przeznaczone do recyklingu

Jak wykorzystać odpady jako surowce wtórne?

Surowce wtórne są traktowane jako odpady ponownie przetworzone i dzięki odpowiedniej obróbce mogące zostać wykorzystane w wielu dziedzinach gospodarki. Są one często nazywane cennym surowcem, a myśląc o odpadach wtórnych przede wszystkim wyróżnić można:

  • Papier – Pozyskujemy tutaj surowiec do produkcji papierowych produktów bez przymusu wycinki drzew np. zeszyty, książki, opakowania, gazety
  • Tworzywa sztuczne – Przetwarzając na przykład plastik nie zużywamy ropy naftowej z pochodnych której pochodzą wszystkie tworzywa sztuczne. W ten sposób nie tylko dbamy o nasze finanse, ale także nie zużywamy ropy, która jest surowcem cennym i ograniczonym
  • Szkło – Szkło pozostawiając wszelkie swoje właściwości idealnie nadaje się jako surowiec wtórny np. poprzez przetworzenie butelek PET – które są przetapiane w hutach szkła, by stworzyć wyrób o doskonałych właściwościach, a dzięki recyklingowi szkła ograniczamy ilość zużytych do jego produkcji piasku, dolomitu i sody
  • Aluminium – Surowiec, który zrobił karierę w przemyśle również ma nieograniczone właściwości do wykorzystania wtórnego, musimy z tego korzystać, ponieważ złoża boksytu są nieodnawialne. Z aluminium robimy puszki aluminiowe, garnki, folie i blachy

Rozwój technologii przetwórczych

Powyższe przykłady to tylko mała grupa odpadów, które możemy recyklingować. Nowe technologie i nauka zmierzają do tego, że coraz większa ilość śmieci będzie mogła odzyskać nowe życie, a my cieszyć się czystą i zadbaną planetą oraz zdrowiem. Śmieci były, są i będą, a my – jak już wiemy – nie możemy ich traktować jako coś kłopotliwego. Dbając o przyszłe pokolenia musimy widzieć w odpadach surowiec, który przetworzony będzie nam służył przez kolejne lata, by potem znowu mógł się odrodzić i być przydatny.

Pamiętajmy jak ważna jest segregacja i wywóz niepotrzebnych odpadów. Chroniąc nasze środowisko tworzymy gospodarkę, w której nic się nie niszczy, a rzeczy mogą być wykorzystywane wielokrotnie. Zaznaczyć należy, że ilość nagromadzonych śmieci rośnie od ostatnich 30 lat, a wielokrotność zastosowania odpadów to również ważny sposób, aby nie przedostawały się one do świata flory i fauny. Corocznie około 2 milionów zwierząt umiera na skutek zjedzenia plastikowych śmieci pływających w morzach i oceanach. Tworzywa sztuczne rozkładają się do 1000 lat, tak więc naszym obowiązkiem jest żebyśmy już dziś dbali o prawidłową segregację i utylizację śmieci.