Menu Zamknij

Ile kosztuje wywóz odpadów?

tył ciężarówki na której stoi kontener

Ile kosztuje wywóz odpadów?

Wraz z postępującą w zawrotnym tempie inflacją rosną koszty podstawowych usług. Poza takimi sektorami jak żywność i energia drożeją również usługi budowlane oraz wywóz odpadów. Problem zawyżonych cen dotyka więc każdego z nas. Jeszcze nie tak dawno temu, nikt nie zaprzątał sobie głowy takim tematem jak opłaty śmieciowe i nie martwił się, czy będzie go stać na wywóz gruzu po remoncie mieszkania. Po wielokrotnych podwyżkach cen możemy jednak zastanawiać się, ile kosztuje wywóz śmieci. Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, biorąc pod uwagę różne rodzaje odpadów. Wyjaśnimy, skąd bierze się konkretna stawka za wywóz i co zrobić, żeby zaoszczędzić lub uniknąć dodatkowych opłat.

Ile kosztuje wywóz odpadów komunalnych?

Każdy właściciel nieruchomości, na której wytwarzane są odpady komunalne, ma obowiązek złożenia deklaracji o wysokości opłaty za zagospodarowanie odpadów, czyli tak zwanej deklaracji śmieciowej. Obowiązek ten dotyczy wszystkie gospodarstwa domowe i nieruchomości, na których powstające odpady segregowane mają charakter odpadów domowych (na przykład biura firmowe). Stała miesięczna kwota naliczana jest od metra kwadratowego, więcej zapłacimy, więc jeżeli jesteśmy członkami dużej rodziny. Nie dotyczy to zakładów, w których wytwarzane są odpady niesegregowane objęte ustawą. One mają obowiązek zarejestrowania w bazie danych o odpadach. Oświadczenie należy złożyć najlepiej z chwilą powstania pierwszych odpadów komunalnych na posesji, a najpóźniej w ciągu 14 dni. Deklarację można złożyć w Urzędzie Miasta i w Urzędzie Gminy, zarówno tradycyjnie – papierowo, jak i elektronicznie – przez internet.

Stawki płacone miesięcznie ustalane są indywidualnie, przez gminy na podstawie takich czynników jak:

1. Liczby mieszkańców zamieszkujących posiadłość

2. Ilości zużywanej wody na terenie nieruchomości

3. Użytkowej powierzchni lokalu mieszkalnego

Na terenie całej Polski obowiązują jednolite zasady odnośnie do segregacji odpadów komunalnych. Podział śmieci z wyszczególnieniem na surowce wtórne nadające się do recyklingu, ma za zadanie obniżyć koszt utylizacji odpadów, przez co opłaty za ich wywóz dla przeciętnego Kowalskiego powinny z czasem spadać – pod warunkiem, że wszyscy będziemy stosować się do zasad selektywnego zbierania odpadów. Niestety, rosnąca liczba dzikich wysypisk śmieci, które gminy muszą utylizować z publicznych pieniędzy w przypadku nie odnalezienia sprawcy oraz ogólne niestosowanie się do zasad recyklingu i nagminne wrzucanie surowców wtórnych do odpadów zmieszanych sprawia, że stawki, choć nie rosną, to utrzymują się, zamiast spadać.

Jeżeli dysponujemy większą ilością odpadów komunalnych bądź posiadamy śmieci, które nie kwalifikują się do odpadów selektywnych, możemy własnoręcznie przewieźć je do utworzonych przez gminy miejsc, w których można oddawać śmieci za darmo w ramach abonamentu, jakim jest opłata śmieciowa. Jedyne warunki są takie, że śmieci muszą pochodzić z gospodarstwa domowego, a nie z działalności firmowej oraz muszą być posegregowane. Odpady zmieszane nie zostaną od nas przyjęte. Te miejsca to popularne “gratowiska”, poprawna nazwa to jednak Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, w skrócie PSZOK.

Ile kosztuje wywóz odpadów wielkogabarytowych?

W ramach swojej działalności PSZOK oferuje również mobilny odbiór odpadów wystawkowych. Jest to jedyna metoda na pozbycie się zalegających gabarytów za darmo. Raz lub dwa razy do roku, zgodnie z harmonogramem ustalana jest trasa pojazdu komunalnego, wyposażonego w hak na dźwigu HDS, przystosowanego do odbioru odpadów o większej objętości. Ten pojazd to gratowóz. Możemy wtedy wystawić takie odpady jak meble (szafy, sofy, fotele), elektrośmieci (telewizory, monitory, komputery) oraz inne artykuły gospodarstwa domowego (pralki, lodówki, kuchenki). Zostaną one zabrane w ramach opłaconej deklaracji śmieciowej. Jedyna wada takiego rozwiązania polega na tym, że ciężko dostosować remont do przyjazdu gratowozu, a zalegające odpady wielkogabarytowe to poważny problem, ponieważ z reguły zajmują one wiele cennego miejsca.

Jeżeli nie dysponujemy więc odpowiednim miejscem do magazynowania odpadów, żeby bez przeszkód oczekiwać na przyjazd pojazdu sanitarnego, który zapewniłby nam darmowy odbiór gabarytów, jedynym rozwiązaniem jest wynajem kontenera na odpady wielkogabarytowe w firmie zajmującej się utylizacją śmieci remontowych. Cena wywozu takiego pojemnika załadowanego na przykład meblami waha się w zależności od rozmiaru, jaki będziemy potrzebować. Na rynku dostępne są różne pojemności, najczęściej spotkamy się z następującym podziałem:

4,7m3, 6m3 i 8m3 – cena za takie pojemniki może wynosić od 850zł do 1390zł

14m3, 18m3 i 40m3 – cena za takie pojemniki może wynosić od 2290zł do nawet 6000zł

czerwony kontener przyczepiony łańcuchem do samochodu

Ile kosztuje wywóz odpadów zielonych?

Odpady zielone od niedawna mieszczą się w zakresie surowców selektywnych zbieranych przez gminy. Jeżeli więc dysponujemy niewielkimi ilościami odpadów wynikającymi z prowadzenia gospodarstwa domowego, możemy umieścić odpady biodegradowalne w brązowych pojemnikach lub workach i zostaną one odebrane w ramach deklaracji śmieciowej. Takie rozwiązanie sprawdzi się, kiedy z odpadów zielonych wytwarzamy jedynie odpady kuchenne, resztki żywności, obierki warzyw, skorupki jaj lub mamy zwiędłe kwiaty doniczkowe. Jeżeli natomiast jesteśmy właścicielami domu jednorodzinnego z ogrodem lub posiadamy działkę rekreacyjną i chcielibyśmy uprawiać warzywa, sadzić drzewka owocowe, będziemy musieli regularnie zbierać liście i kosić trawę, to tradycyjne kosze na bioodpady niestety nie wystarczą. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest założenie własnego kompostownika. Jest to zazwyczaj drewniana konstrukcja w formie skrzynki, w której umieszczamy odpady biodegradowalne. Pod wpływem temperatury, wilgotności i dostępu do świeżego powietrza, odpady ulegają rozkładowi i powstaje z nich użyźniająca gleby próchnica, którą możemy wykorzystać do przydomowych upraw. W ten sposób pozbywamy się odpadów zielonych za darmo.

Jeżeli jednak nie mamy możliwości kompostowania, ponieważ mamy zbyt dużo bioodpadów, bądź nie mamy miejsca na działce na takie urządzenie, pozostaje nam jedynie zamówienie kontenera na odpady zielone. Ceny za wywóz takich odpadów wahają się w zależności od objętości biomasy oraz lokalizacji podstawienia. Za najpopularniejsze kontenery na odpady (czyli 1,7m3, 2,7m3 i 3,7m3) zapłacimy od około 450zł do 650zł.

Ile kosztuje wywóz odpadów budowlanych?

W przypadku odpadów remontowych niestety nie mamy zbyt wielu możliwości, jeżeli chodzi o ich utylizację. Jedynym słusznym rozwiązaniem na sprawny wywóz śmieci powstałych po remoncie lub budowie, jest zamówienie kontenera na odpady. Nie warto próbować oszczędzać, korzystając z usług niesprawdzonych firm z popularnych portali ogłoszeniowych. Często stajemy się ofiarami oszustwa, a nieuczciwy usługodawca zabiera od nas odpady, wybiera z nich co cenniejsze i nadaje się na sprzedaż, a resztę wywozi do lasu i nielegalnie wyrzuca. Warto zapamiętać, że najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem na wywóz odpadów budowlanych jest zamówienie kontenera w sprawdzonej firmie. Ceny są bardzo zróżnicowane w zależności od ilości śmieci od 480zł za najmniejszy kontener 1,7m3.

Nieco odmiennie sprawa kształtuje się, jeżeli nasze odpady budowlane to czysty gruz. Jeżeli budowlańcy, którzy burzyli ścianę podczas remontu, rozdrobnili cegły na drobne odłamki, możemy wykorzystać je na przykład przy budowie i profilowaniu pagórków na ogródku. Możemy również usypać sobie z betonu drogę dojazdową do posesji bądź załatać dziury w już istniejącej nawierzchni. Jeżeli nie nam, to może akurat sąsiadowi przydałoby się trochę gruzu – warto zapytać, bo możemy wtedy pozbyć się kłopotu za darmo. Jeżeli to się nie uda, możemy również zamówić kontener w firmie utylizującej odpady remontowe i zapłacimy wtedy dużo mniej niż za odbiór odpadów zmieszanych, ponieważ takie firmy dysponują odpowiednią infrastrukturą do hurtowego przerabiania gruzu na drogocenne kruszywo budowlane.

Ile kosztuje wywóz odpadów niebezpiecznych?

Często zdarza się, że mamy odpady, które ciężko przypisać do jakiejkolwiek kategorii. Część z firm odmawia odbioru konkretnych rodzajów śmieci, a te które na wywóz się zgadzają, podają nam astronomiczne stawki wywodu odpadów. W takich przypadkach najlepiej udać się do lokalnego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, bądź skontaktować się z nimi telefonicznie. Powinniśmy zasięgnąć tam informacji gdzie i w jaki sposób zutylizujemy nasze śmieci. Ciężko jednak powiedzieć ile taka utylizacja może kosztować. Możemy jednak posłużyć się przykładem zdartej papy po remoncie zadaszenia, ponieważ jest to najczęściej utylizowany odpad nietypowy. Poniżej podajemy przykładowe ceny za jej utylizację w zależności od pojemności kontenera, który zamówimy w firmie odbierającej odpady budowlane.

  • 1,7m3 – 850zł
  • 2,7m3 – 1000zł
  • 3,7m3 – 1200zł
  • 4,7m3 – 1400zł
  • 6m3 – 2100zł
  • 8m3 – 2500zł
  • 16m3 – 5000zł

Podobnie sprawa wygląda w przypadku materiałów oznaczonych jako niebezpieczne. Utylizacja odpadów zagrażających zdrowiu może być problemowa, ponieważ z reguły zajmują się tym firmy wyspecjalizowane w odbiorze wyłącznie jednego typu odpadów. Istnieją na przykład przedsiębiorstwa, które odbierają wyłącznie odpady medyczne lub weterynaryjne, ponieważ wyłącznie one posiadają przystosowane do tego pojemniki, które uniemożliwiają osobom postronnym zakażenie się materiałem skażonym. Niebezpieczny eternit (znany także pod nazwą azbest), zutylizujemy wyłącznie w firmach, które są przygotowane do transportu odpadów toksycznych, ponieważ zawiera on lotne związki, które są kancerogenne. Z tego powodu pracownicy zrywający azbest powinni być wyposażeni w maski tlenowe oraz ubrania ochronne. Ceny za wywóz odpadów niebezpiecznych zaczynają się zazwyczaj od kilku tysięcy złotych.